galéria
Albertina Museum
Albertinaplatz 1 , 1010 Viedeň

V tejto galérii zažijete úžasnú koncentráciu umenia tých najznámejších svetových maliarov či grafikov.  

Galéria vznikla v roku 1768 vo Viedni a pod jej vznik sa podpísali vojvoda Albert Saský a jeho manželka Mária Kristína, dcéra slávnej panovníčky Márie Terézie. Nájdete tu jednu z najväčších zbierok grafiky na svete. Tvorí ju asi 50 000 kresieb, leptov a akvarelov a viac ako 1,5 milióna rytín. Podľa katalógu sa pod strechou Albertiny nachádza 43 kresieb Raffaela Santiho, 145 diel Albrechta Dürera, 70 prác holandského maliara a grafika Rembrandta a rozsiahle dielo Egona Schieleho. Spolu by tu malo byť asi 150 diel tohto umelca. V Albertine taktiež nájdete mená ako Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Pieter Brueghel, Paul Cézanne, Pablo Picasso, Peter Paul Rubens, Hieronymus Bosch, Henri Matisse, Gustav Klimt či Oskar Kokoschka. Jednoducho a v skratke: velikáni plátna, ktorých život a dielo tu môžete osláviť. 

Albertina je od roku 1919 vo vlastníctve Rakúskej republiky. V roku 1920 bola zbierka rytín spojená so zbierkou starej dvornej knižnice. Svoj súčasný názov dostala Albertina v roku 1921. Koncom 2. svetovej vojny prežila bombardovanie a v roku 1998 sa dočkala rekonštrukcie. V súčasnosti je prístupná verejnosti.

Obchod 

Pamiatkové predmety a darčeky si môžete kúpiť v miestnom obchode. Krásne sú najmä katalógy, ktoré vám budú doma pripomínať konkrétnu výstavu, ktorú ste navštívili. 

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu