galéria
Albertina Museum
Albertinaplatz 1 , 1010 Viedeň

V tejto galérii zažijete úžasnú koncentráciu umenia tých najznámejších svetových maliarov či grafikov.  

Galéria vznikla v roku 1768 vo Viedni a pod jej vznik sa podpísali vojvoda Albert Saský a jeho manželka Mária Kristína, dcéra slávnej panovníčky Márie Terézie. Nájdete tu jednu z najväčších zbierok grafiky na svete. Tvorí ju asi 50 000 kresieb, leptov a akvarelov a viac ako 1,5 milióna rytín. Podľa katalógu sa pod strechou Albertiny nachádza 43 kresieb Raffaela Santiho, 145 diel Albrechta Dürera, 70 prác holandského maliara a grafika Rembrandta. A pozor, tu strážia a starajú sa aj o rozsiahle dielo Egona Schieleho. Spolu by tu malo byť asi 150 diel tohto umelca. Albertine dodávajú cveng aj také mená ako Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Pieter Brueghel, Paul Cézanne, Pablo Picasso, Peter Paul Rubens, Hieronymus Bosch, Henri Matisse, Gustav Klimt či Oskar Kokoschka. Jednoducho a v skratke: velikáni plátna, ktorých život a dielo tu môžete osláviť. 

Albertina je od roku 1919 vo vlastníctve Rakúskej republiky. V roku 1920 bola zbierka rytín spojená so zbierkou starej dvornej knižnice. Svoj súčasný názov dostala Albertina v roku 1921. Koncom 2. svetovej vojny prežila bombardovanie a v roku 1998 sa dočkala rekonštrukcie. V súčasnosti je prístupná verejnosti.

Berte do úvahy, že v zlom počasí môžu byť niektoré miestnosti z dôvodu ochrany diel uzavreté, rovanko aj ak sa tu konajú nejaké podujatia pre uzavretú spoločnosť. Informácie o takýchto výlukách vám radi poskytnú na tomto čísle: +43 (0)1 534 83-0. 

Obchod 
Pamiatkové predmety a darčeky si môžete kúpiť v miestnom obchode. Krásne sú najmä katalógy, ktoré vám budú doma pripomínať konkrétnu výstavu, ktorú ste navštívili. Alebo môžete kúpiť pohľadnicu s umením a potešiť tak priateľa. 

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu