24.09.2016
blog
Ako si vyrobiť šarkana

Pamätáte si na ten pocit z detstva, keď ste si doma zhotovili vlastného šarkana a potom s nim preleteli "svet"? Zažite to znova, tentoraz so svojimi vlastnými deťmi. 

Skvelý návod ako na to sme našli na stránke Farebneprsty.sk kreatívnej mamy dvoch detí - Dagmar Vinterovej.  

"Tento návod na výrobu šarkana je taký jednoduchý, že ľahšie to už nejde. Pritom šarkan lieta prekvapivo dobre. Zvládnete to s vecami, ktoré máte doma. Nemusíte nič komplikovane vymeriavať, úplne si vystačíte s meraním od oka. Do výroby sa môžu zapojiť aj deti. O štvrť hodinku už môžete byť na lúke a hrdo si púšťať svojho vlastného, jedinečného šarkana."

Čo budete potrebovať?

1 kancelársky papier, lepiacu pásku, nožnice, špajdľu, stuhu alebo pevnejšiu igelitku na chvost a šnúru. 

Postup

1. Zohnite kancelársky papier napoly.

Obrázok

2. Nakreslite si dva body, jeden asi 2 cm od skladu na vrchu papiera, druhý asi 2 cm od voľného okraja na spodku. Spojte body čiarou (alebo si ju iba predstavte). 

Obrázok

3. Podľa tejto čiary zložte papier do vonka.

Obrázok

4. Prevráťte papier na druhú stranu a tiež ju zložte do vonka.

Obrázok

Obrázok

5. Otvorte obe strany a zlepte sklady páskou. Vznikne vám horná strana šarkana.

ObrázokObrázok

6. Spevnite ju špajdľou. Položte špajdľu krížom. Odstrihnite alebo odlomte jej prečnievajúcu časť. Špajdľu prilepte páskou.

ObrázokObrázok

7. Teraz otočte šarkana. V “chrbtici” urobte dierku na navlečenie šnúrky: označte si bod asi v tretine zhora, asi tak centimeter od kraja. Spevnite papier, aby ho šnúrka neprerezala: prelepte vyznačený bod páskou z oboch strán.

Obrázok

8. Urobte nožnicami dierku (ide to prekvapivo ľahko).

Obrázok

9. Navlečte do dierky šnúru a dobre zaviažte. Môžete použiť bavlnku na háčkovanie, rybársky vlasec, kuchynskú niť – prinajhoršom poslúži aj obyčajná tenká niť na šitie.

Obrázok

10. Nastrihajte si z pevnejšej igelitky dlhé pruhy na chvost a prilepte ich páskou k šarkanovi. Ak máte, môžete namiesto igelitových pruhov použiť ľahkú stuhu. Pruhy sa najlepšie strihajú tak, že igelitku poskladáte do štrúdle alebo do harmoniky a prestrihnete.

Obrázok

Hotovo. Kidstown ďakuje za tento presný fotonávod Dagmar Vinterovej a jej Farebným prstom.  

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu