festival
iná akcia
Detský program na BRaKu
6. ročník Bratislavského knižného festivalu / BRaK 2019 (14. - 16.6.) konajúci sa v Novej Cvernovke prináša okrem bohatej prezentácie kníh aj pestrý program pre deti v podobe workshopov, výtvarných dielní, divadelných predstavení, kvízu, na ktorých sa zabavia nie len deti, ale aj ich rodičia. 
Táto akcia sa konala v minulosti

Vstupné dobrovoľné. 

PROGRAM: 

Sobota 
15.6. / 10:00 / Klub Cverna / Divadlo

Útek – dobrodružná činoherná inscenácia na tému migrácie určená pre žiakov základných škôl
Rovnomenná divadelná adaptácia knižky Mareka Vadasa Útek je veselým príbehom putovania malého dievčatka, ktoré vo svete zažíva nové, častokrát bizarné až absurdné situácie. Chuť naučiť sa rýchlo behať a potom túto schopnosť naplno využívať na potulkách je hlavným motívom inscenácie. Vďaka rýchlemu behu unikne naša hrdinka z mnohých nebezpečných situácií. Na pôdoryse vtipného a zábavného rozprávania o rýchlom behu sa však v knižnej i divadelnej podobe skrývajú aktuálne trpké otázky dneška. Príbeh je vlastne cestou malej utečenke, ktorá sa naivnými detskými očami pozerá na smiešny svet dospelých, na nezmyselné pravidlá, smiešne príkazy a zákony, na nepochopiteľné vlastnosti. 

Tvorcovia a obsadenie:
ilustrácie: Daniela Olejníková
videoart: Milan Ondruch
kostýmy a rekvizity: Dáša Krištofičová
hrajú: Miloš Kusenda, Andrej Šoltés, Heňa Virágová
réžia a hudba: Róbert Mankovecký 
Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

***************************************
15.6. / 11:30 / Klub Cverna / Zborovňa
Workshopy a vedomostný kvíz
Do zborovne s E.J. Publishing

Nežný kvíz - O novembri '89
Súťaží celá rodina

Príďte kvízovať! Pridajte sa do akéhokoľvek tímu alebo si vytvorte vlastný a zaspomínajte si
na rok 1989. Čo všetko si ešte pamätáte? Čo všetko už vedia aj deti? Ako prebehla nežná
revolúcia na Slovensku? Kto to boli jej hlavní hrdinovia?
Kvíz o nežnej revolúcii pripravuje Soňa Balážová & Ján Púček v spolupráci s E.J. Publishing.
Výhra: Jeden člen víťazného tímu sa stane kreslenou postavičkou v jednom komikse zo
série Nežný komiks, ktorú tento rok vydáva E.J.Publishing.
Pozor! Každý tím by mal mať v zostave aspoň jedno dieťa a jedného dospelého. Na veku
nezáleží. 
**
Workshop: Môj obľúbený príbeh komiksom
- svoje obľúbené príbehy si na komiksovom workshope pretvoríte do podoby krátkych komiksov a ilustrácií. Počas workshopu vám taktiež scenáristka Soňa Balážová a ilustrátor Dávid Marcin povedia niečo o tom, čo to ten komiks vlastne je a aké rôzne druhy komiksu poznáme. Ak vás však nebaví kresliť, ale radi čítate, bude pre Vás pripravená kopa komiksov na listovanie.
Workshop vedú Soňa Balážová a Dávid Marcin. 
Pre deti 10+, ale zapojiť sa môžu pokojne aj dospelí.
**
Workshop: Ja ako komiksový hrdina
-  je určený pre tých, ktorí by si radi vytvorili svoj vlastný komiks. Scenáristka Tereza Oľhová a animátorka Mária Kralovič povedia niečo o tom, ako sa komiks tvorí, aké sú pravidlá, a zároveň aj čosi o tom, že  pravidlá neexistujú a komiks sa dá urobiť aj z obyčajnej cesty do školy. Fantázii sa medze nekladú. Každý účastník si s pomocou lektoriek vytvorí jednu stranu komiksu podľa vlastného námetu.
Workshop vedú Tereza Oľhová a Mária Kralovič.
Pre deti 10+, ale zapojiť sa môžu pokojne aj dospelí.
***************************************
15.6. / 14:00 / Zborovňa
Workshop 
Rychlolino s Magdalenou Rutovou

Vyjdi von, nakresli, vyry a vytlač. Linorytová reportáž.
pre deti od 7 rokov

**********************************************************
**********************************************************

Nedeľa 
16.6. / 11:00 / Klub Cverna / Bábkové divadlo Morgonrock
O čertovi Kolofónovi: marionetová dobrodružná komédia

-  je potešením pre malých aj veľkých divákov. Mix čertovských rozprávok, ľudových rozprávok, popkultúry, divokého západu a romantických komédií je receptom na neopakovateľnú zábavu v spoločnosti klasických marionetových bábok. Hlavný hrdina čert Kolofón to má náročné, život nie je len v pekle z kotla vylizovať a jeho príbeh oneskoreného dospievania sa začína, keď ho pošle Lucifer na zem, aby priniesol aspoň dve neposlušné deti. Dej dostane spád, keď Kolofón stretne hyperaktívne deti fičiace si na biostrave Janka a Marienku, ktorí sa rozhodnú, že z neho spravia poriadneho čerta. Hra poteší dynamickými gagmi tých najmenších, a množstvom vtipov a narážok aj ich rodičov. Predstavenie malo premiéru v roku 2015 a odvtedy sa dočkalo už viac ako 100 repríz na festivaloch a podujatiach po celom Slovensku a príbeh o Kolofónovi dokonca vyšiel v rozšírenom knižnom vydaní.
Scenár, réžia, bábkovodič: Peter Gärtner
Hudba: Radovan Hrbek
Vhodné pre deti od 3 rokov

***************************************
16.6. / 12:00 / Zborovňa / Workshop
Radio Buch

- knižná rádioaktivita pre malých výtvarníkov.. Radio BUCH je nápaditý projekt výtvarníčky Magdaleny Rutovej,  zakladateľky prvej linorytovej banky, vernej návštevníčky BRaKu od prvého ročníka, keď ste ju asi nemohli vidieť, lebo bola ukrytá v Ateliéri Automatique. Radio BUCH je kniha z vydavateľstva Baobab, ktorá zahŕňa audioknihu a k nej pridružený dokresľovací zošit. Naozaj interaktívna zábava pre detských čitateľov. Jednotlivými kapitolami Radio BUCHU v zvukových nahrávkach nás sprevádza osemročná emancipovaná žena, ktorá vďaka dobrodružnému kariérnemu rastu počas deviatich kapitol zistí, že väčšina ľudských povolaní je nezávideniahodných. Ale to už do knihy vstupuje čitateľ, respektíve poslucháč – podľa seba môže rozprávanie ilustrovať, prerozprávať, vymýšľať alternatívny dej. Radio BUCH môže slúžiť aj ako inšpirácia pre prácu s deťmi. Pre deti od 7 rokov.
***************************************

16.6. / 14:30 / Zborovňa 
Workshop: Koniec sveta a čo je za ním?

- príďte privítať do života novú detskú knižku Koniec sveta a čo je za ním od autorky Hlbokomorských rozprávok. Pokrstíme ju svetelnými lúčmi, ktoré skrotíme na workshope spolu s Miriam Halamičkovou.
Mirka Halamičková – mama, ktorá sa vo svojich vzdelávacích aktivitách pohybuje na pomedzí liečebnej pedagogiky a umenia. Monika Kompaníková –  spisovateľka, autorka štyroch kníh pre dospelých a troch kníh pre deti. Pracovala v kníhkupectve Artforum, v súčasnosti pôsobí v knižnej edícii Denníka N. Súčasťou programu bude aj krst detskej knižky Moniky Kompaníkovej a ilustrátorky Veroniky Klímovej. 

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu