film
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
Jedenásťročný Tonko prináša svoje kúzelné svetlo, aby pred Vianocami rozžiaril srdcia malých i veľkých divákov. Spolu s tajuplnou Slávkou vás pozýva zažiť nezabudnuteľné dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy a navrátiť tak do ich domu slnečný svit.
Dátum premiéry:
10.11.2023, Pi
25.05.2024, So

Animovaná rozprávka rozpráva o dobrodružstve, ktoré v tajomnom dome zažijú dve jedinečné deti. Jedenásťročný Tonko má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Jeho príliš starostliví rodičia sa ho snažia držať doma, aby ho ochránili pred vonkajším svetom. Keď sa do ich domu pred vianočnými prázdninami nasťahuje tajuplná nová susedka Slávka so svojou zázračnou baterkou, ktorá len im dvom odhaľuje svety plné farieb a kúziel, Tonkov svet sa obráti naruby. Získava prvú naozajstnú kamarátku a vydáva sa s ňou na dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit.

„Tonko, Slávka a kúzelné svetlo“ je film o tom, aké je to byť iný, príbeh o priateľstve, fantázii a odvahe, o svetle a tme.

Čarovný príbeh vznikal 8 rokov pod rukami slovenských a českých animátorov a vizuálny zážitok sľubuje aj vďaka majsterštuku tradičnej bábkovej animácie. Jedinečnosť tohto projektu potvrdzuje aj fakt, že film uvidia diváci vo viac ako 40 krajinách na svete. Jeho originalitu ocenili aj na najväčšom festivale animovaných filmov vo francúzskom Annecy, kde film získal cenu poroty „Contrechamp“. 

Autor námetu a režisér Filip Pošivač prináša univerzálny príbeh o inakosti, tolerancii a sile priateľstva. „Nezabúdajme, že každý z nás v sebe nosí aspoň malé svetielko, ktoré môže zahorieť, kedykoľvek prejavíme empatiu, toleranciu či pomôžeme niekomu druhému. Ktokoľvek z nás sa môže stať hrdinom veľkého príbehu. Som vďačný, že som dostal príležitosť ilustrovať filmom tento druh kúzla, ktorého sme ako ľudia schopní bez toho, aby sme si to vždy uvedomovali.“, hovorí režisér. 

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo, Česko / Slovensko / Maďarsko, 2023, 82 min, 7+, jazyk: slovenský
Réžia:
Filip Pošivač
Hrajú: Radoslav Kotleba, Karolína Kubánková, Juraj Kemka, Petra Polnišková, Peter Bebjak, Soňa Norisová

Film na ČSFD

Film je súčasťou Týždňa slovenského filmu 2024. Pozrite si kompletný program.

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu