divadlo
kultúrny dom
galéria
Bibiana dom umenia pre deti
Panská 41, 81539 Bratislava

Bibiana, Medzinárodný dom umenia pre deti, je kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou. Orientuje sa na umeleckú tvorbu pre deti a mládež. Sprístupňuje deťom umenie netradičnými spôsobom.

program

Tresky plesky

1.10.2022 - 16.4.2023

Animanimals

1.10.2022 - 12.3.2023

Program máj 2022:
 

Výstavy v Bibiane

Od hračky po hračku
17. 9. 2021 – 30. 8. 2022

Dobre navrhnutá a kvalitne vyrobená hračka podporuje a rozvíja cit pre krásu, účelnosť, tvorivosť i empatiu. Prehliadka výstavy začína reprodukciou obrazu Pietera Brueghela, na ktorej môžu deti hľadať hry, ktoré sa hrajú dodnes. Ďalej tu nájdu repliky historických hračiek podľa archeologických nálezov, ikonickú technickú hru Merkur, ktorá sa vyrába od roku 1920 až dodnes, mesto z veľkej farebnej skladačky, domček pre bábiky a plyšového medveďa, ale aj plastové hračky z minulého storočia od známej návrhárky Libuši Niklovej. Zoznámia sa s hračkami našich súčasných dizajnérov.

Námet a scenár – I. Abrahamfyová
Výtvarné riešenie – R. Bezák
Grafika – S. Brezinová
Dramaturgia – V. Marákyová

Hravá hlava
17. 2. 2022 – 11. 9. 2022
K tvorbe tejto výstavy nás inšpirovala krásna konceptuálna kniha českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa: Hlava v hlavě. Výstava je plná interaktívnych prvkov o tejto najdôležitejšej časti ľudského tela – hlave. Dozviete sa nielen to, ako ju stvárňovali rôzni umelci, ako ju ľudia rôzne nazývajú, ako v hlave vzniká nápad a koľko váži mozog, ale aj to, čo sú vrásky, na čo máme zmysly, aj to, prečo oči nerastú. Dokonca sa hlavu môžete naučiť aj kresliť.                                                                          

Námet a scenár – K. Kosánová
Výtvarno-priestorové riešenie – B. Peuch
Dramaturgia – V. Marákyová

Záhrada rozprávok
29. 4. 2022 – 29. 5. 2022

Výstava Záhrada rozprávok prezentuje tvorbu žiakov ZUŠ Jána Albrechta a zároveň pozýva deti zoznámiť sa hravou formou s hudbou, výtvarným umením, divadlom a tancom. Malí návštevníci a ich rodičia si budú môcť pozrieť videá a ukážky prác všetkých odborov na umeleckej škole. Počas svojej dlhoročnej existencie škola zrealizovala množstvo zahraničných a celoslovenských vzdelávacích projektov a súťaží. Pod vedením skúsených pedagógov jej žiaci získali významné medzinárodné ceny a uznania. Veľa absolventov pokračovalo so vzdelávaním na stredných a vysokých umeleckých školách a v súčasnosti sa svojou profesionálnou prácou aktívne podieľajú na tvorbe súčasného slovenského umenia a kultúry.

Najkrajšie knihy Slovenska 2021
10. 6. – 11. 9. 2022

Výstava ocenených kníh a súťažných titulov z rovnomennej celoslovenskej súťaže. Súťaž o najkrajšie knihy hodnotí výtvarnú úroveň a kvalitu polygrafického spracovania kníh vydaných v predchádzajúcom roku. Pod názvom Najkrajšie knihy Slovenska predstavuje tituly prihlásené a ocenené v 30. ročníku súťaže, v Galérii Dušana Rolla.

Programy v Bibiane

Nedele pre rodiny s deťmi

Noc múzeí a galérií v Bibiane
14. 5. 2022 od 15.00 do 22.00 hod.

Máš rád hádanky, hlavolamy, tajničky? Máš bystré oko a myseľ?
Zapoj sa do dobrodružného hľadania v priestoroch Bibiany a vyskladaj si svoje prekvapenie v podobe puzzle. Tí, ktorí budú mať šťastie, si so sebou odnesú aj pekný darček.

Hora
Príroda ponúka človeku všetko. Je jeden veľký celok, v ktorom má priestor a úžitok každá živá bytosť. Dokonca aj človek, hoci sa z nej vytrhol a vzdialil. Čo ak sa takýto človek nečakane vráti do prírody? Inscenácia o prírode, jej kráse a nečakanom stretnutí. 

Scéna – kolektív ŠiBe
Réžia – Š. P. Králik
Bábky, grafika, scénografia – M.  Horňáková
Hudba – M. Klas
Účinkujú – A. Králiková, M. Zeman
(Pre deti od 4 rokov)

Mestečko Rondo
Traja kamaráti z mestečka Rondo v knižke ukrajinských autorov Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva sa nečakane stretnú s vojnou. Ich príbeh bude príležitosťou dať priestor našim deťom reflektovať udalosti, s ktorými sa potýkame v týchto dňoch. Umenie bude našim pomocníkom.

Vedie – M. Halamičková a J. Michalová
(Pre deti od 6 rokov)

Dobrú chuť okolo sveta
Počuli ste už o sushi, šakšuke, alebo baklave? Jedli ste už pravú taliansku pizzu či povestný mäsový koláč z Nemecka? S ilustrátorkou Hedvigou Gutierrez sa vyberieme do rozmanitého sveta jedla. Spoločne si vytvoríme koláž/ ilustráciu rozmanitých medzinárodných pokrmov, ale aj bežných národných jedál inšpirovaných multikultúrou nášho sveta. Inšpiráciou nám bude ilustrovaná kniha A diverse world, ktorú Hedviga ilustrovala pre Albatros Media.

Vedie – H. Gutierrez
(Pre deti od 5 rokov)

Toto som ja
Táto malá dielnička ťa naučí ako si spraviť malú knižočku – leporelo.
A o čom tá kniha bude? No predsa o tebe. O tom – čo máš rád, čo už vieš a čo by si chcel povedať všetkým, len si ešte nestihol.

Vedie – I. Kleinová
(Pre deti od 5 rokov)

Kam sa podeli škriatkovia?
Program na motívy knihy Libuše Friedovej Magdalénka a škriatkovia.
Nezvyčajné stretnutia Magdalénky sú plné prekvapení. Diváci spolu s ňou postupne objavujú škriatkov, ktorí sú všade okolo, aby zabezpečili fungovanie vecí každodennej potreby.

Námet, scenár a réžia – A. Šoltés
Výtvarné riešenie – L. Halušková
Hudba – M. Skačan
Účinkujú – E. Kováčová, M. Tomala, Š. P. Králik

(Pre deti od 5 rokov)

Programy pre deti od 18 mesiacov v sprievode dospelého

(Programy pre verejnosť bez objednávania)

Oči, nos a ručičky
Ďalší zo série programov pre najmenšie deti v sprievode dospelého.
Tentokrát s knižkou Arnolda Lobela o dvoch kamarátoch Kvakovi a Čľupovi. Budeme ovoniavať, ochutnávať, spievať a tancovať, sadiť a tešiť sa na príchod jari.

Vedú – J. Michalová a M. Halamičková
(Pre deti od 18 mesiacov v sprievode dospelého)

Mackov najlepší kamarát
Čierny macko túži mať kamaráta. Hľadá tu aj tam, no nikde ho nemôže nájsť. Našťastie stretne hnedého macka. Aj on chce mať kamaráta. A tak hľadajú spolu. Netušia však, že kamarátstvo prichádza potichučky a nečakane. Zážitkové čítanie z knihy Petra Horáčka.

Vedú – J. Michalová a M. Halamičková
(Pre deti od 18 mesiacov v sprievode dospelého)

Programy centra detskej literatúry, čítania a Sk

Nakukni
Online 90 minútový praktický seminár pre rodičov, učiteľov, knihovníkov a ďalších záujemcov o čítanie s deťmi v predškolskom veku, ktorý poskytuje praktické rady, ako inovatívne čítať s deťmi s využitím ďalších foriem umeleckej tvorivosti pre motiváciu detí a ich vzťahu ku knihám, podľa vývinových potrieb dieťaťa.

Vedie – T. Vráblová
(Pre dospelých účastníkov)

Nebojsa v knihe                                                                                      
Online 90 minútový praktický seminár pre rodičov, učiteľov, knihovníkov a ďalších záujemcov o čítanie s deťmi v školskom veku.
Poskytuje praktické rady, ako využiť naratívny príbeh na rozširovanie kontextu a vytváranie presahu podľa potrieb detí.

Vedie – T. Vráblová 
(Pre dospelých účastníkov)

Programy Bienále animácie Bratislava

Súboj postavičiek (súťaž)
od konca januára 2022 – do konca apríla 2022
Miesto realizácie: online – Facebook, Instagram

Súboj česko-slovenských postavičiek je prvá séria internetovej hry, ktorú realizujeme na našich sociálnych sieťach. Okrem zábavy ponúka hra starším aj možnosť zaspomínať si na ikonické charaktery z klasických animovaných rozprávok a mladším zase ukázať, že čosi také existovalo. Princíp hry je jednoduchý. Je vytvorených osem párov hrdinov z večerníčkov a účastníci súťaže každý týždeň rozhodujú o výhercovi z danej dvojice. Na konci súťaže bude iba jeden víťaz = najobľúbenejšia divácka rozprávková česko-slovenská animovaná postavička.

Vstupné
Výstavy

Dospelá osoba 2 €                
Dieťa 1 €       
Tvorivé dielne       
Dospelá osoba 2 €                
Dieťa 1,50 €     
Divadelné predstavenie       
Dospelá osoba   1,80 €          
Dieťa  1,20 €   

Pedagogický sprievod zadarmo

-----------------------------------------------

Výstavná a programová práca Bibiany je zameraná najmä na interaktívne výstavy dopĺňané sprievodnými podujatiami – divadelnými predstaveniami, tvorivými dielňami, hudobnými programami.

Výstavy sú koncipované tak, aby mohli byť reinštalované v ďalších kultúrnych inštitúciách na Slovensku a týmto spôsobom si Bibiana plní úlohu metodického centra v práci s umením určeným detskému divákovi a návštevníkovi. Adresátom diania a partnerom v dialógu v Bibiane sú všetky deti bez ohľadu na vek, národnosť, vierovyznanie, sociálne a etnické postavenie, deti zdravé i handicapované. Pri tvorbe programových plánov sa prihliada na potreby všetkých detí. Prejavuje sa to i pri všetkých široko koncipovaných aktivitách.

Do Bibiany môžete vojsť s kočíkom ale musíte ho nechať pred výstavnými priestormi, dnu nemôžete. Výstavy v Bibiane sú teda určené pre deti, ktoré už chodia. 

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu