iné miesto
Okruh okolo rieky Morava
,

Toto je výlet, ktorý je pre svoju dĺžku vhodný skôr pre motorizovaný dopravný prostriedok ako pre bicykel. Autom aj so zastávkami trvá cca pol dňa.

Okruh začína v Bratislave, pokračuje na Záhorí, vedie cez rieku Moravu a po rakúskej strane zase naspäť.

Ak si dáte tento okruh cez víkend alebo počas sviatku, tak dĺžka výletu Vám dovoľuje pohodlne sa vyspať a vstať bez budíka.

Prvým cieľom je Stupava, kde na jej konci je odbočka vľavo označná tabuľou smer Vysoká pri Morave, Záhorská Ves. Ocitnete sa na príjemnej, neveľmi frekventovanej okreske, najprv vedúcej rovno pomedzi polia a neskôr sa zakľukatí cez lesy. Je tam obmedzená rýchlosť na 70km/h, občas sú na ceste cyklisti a najmä pozor v neprehľadných zákrutách ku koncu. Taktiež opatrne na prejazde cez železničnú trať, ktorá vedie neobvykle šikmo cez cestu. Táto časť je skôr o cruisingu krajinou ako o zastávkach.

V Záhorskej Vsi je smerovka na Rakúsko, odbočte doľava. Hlavná cesta smeruje ku kompe (plávajúcemu mólu s lodným motorom), ktorá Vás prevezie cez rieku Moravu na rakúsku stranu. Poplatok za auto a 2 ľudí je okolo 3€. Kompa premáva počas dňa (5:00 – 22:00) a za normálnych podmienok, t.j. keď nie je príliš vysoká alebo nízka hladina Moravy a pod. Prípadné obmedzenie prevádzky zvyknú hlásiť v dopravnom spravodajstve.

Na druhej strane rieky stojí podivná budova „na stračej nôžke“. Ide o Kunststation im Weinviertel, otvorený ateliér a galéria niekoľkých umelcov, ktorý býva často otvorený. Ide o bývalú budovu pohraničnej stráže, ktorej predstavitelia obce Angern an der March chceli dať kultúrnejšiu podobu. Naokolo sú cyklistické cesty a požičovňa kanoe. Nemecky hovoriaci čitatelia nájdu viac na webovej stránke obce angern.at.

Z Angernu treba hľadať smerovú tabuľu na Marchegg, príp. Hainburg. Cesta Vás povedie cez rovinatú krajinu, občas lemovanú lesmi. V obci Marchegg nájdete zámok, ktorého základy postavil kráľ Přemysl Otakar II už v roku 1268. Marchegg má v logu bociana, pretože okolie je známe ako miesto, kde trávi mnoho bocianov jar a leto a miestni obyvatelia sú na to veľmi hrdí.

Pokračovanie ďalej smerom na Hainburg vedie okolo ďalšieho tipu na na zastávku, ktorým je nádherný zámok Schloss Hof, často vyhľadávaný návštevníkmi zo širokého okolia. Jeho záhrada s plochou okolo 50 hektárov je príjemným miestom na prechádzku najmä pre rodiny s deťmi, nakoľko v nich okrem iného chovajú exotické zvieratá. Veľmi doporučujeme aj oranžériu.

Či už sa zastavíte v Schloss Hofe alebo nie, pokračujte stále na Hainburg. Časom prejdete cez most cez Dunaj a pokračujete až do Bratislavy. Ak stále nemáte dosť, posledný tip smeruje do obce Bad Deutsch-Altenburg, kúsok od Hainburgu. V celom jej okolí sú rozsiahle rímske vykopávky. Je to oblasť Carnuntum, vhodná aj na rýchlejšie obzretie ale aj na celodenný výlet. Viac informácií nájdete tu. Okrem vychádzok so sprievodcom je možné si pozrieť na vlastnú pasť rekonštruovaný amfiteáter.

Prajeme príjemný výlet.

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu