vyhliadka
Topoľčianky
, Topoľčianky

Obec nájdete neďaleko Zlatých Moraviec, odporúčame preto vyčleniť si na výlet dva dni. To je zároveň čas, ktorý potrebujete aby ste si tu mohli prehliadnuť rôzne pamiatky.  V prípade dobrého počasia sa Vám ponúka možnosť prechádzok v rozľahlom parku, ktorého dominantou je zámok. Atmosféru dotvára aj Lovecký zámoček a jazierko. Ďalej sa môžete vybrať do jedinečnej zubrej zvernice alebo ísť bicyklami k zrúcanine Hrušovského hradu.

"> word-spacing: 0px white-space: normal -webkit-text-stroke-width: 0px vertical-align: baseline text-transform: none text-indent: 0px text-decoration: none text-align: left padding-top: 0px padding-right: 0px padding-left: 0px padding-bottom: 0px orphans: 2 margin-top: 1em margin-right: 0px margin-left: 0px margin-bottom: 1em letter-spacing: normal font-weight: 400 font-variant: normal font-style: normal font-size: 13pxquotopen sans&quot font-family: & color: rgb(0, 0, 0) border-top-width: 0px border-top-style: none border-top-color: currentColor border-right-width: 0px border-right-style: none border-right-color: currentColor border-left-width: 0px border-left-style: none border-left-color: currentColor border-image-width: 1 border-image-source: none border-image-slice: 100% border-image-repeat: stretch border-image-outset: 0 border-bottom-width: 0px border-bottom-style: none

Obec nájdete neďaleko Zlatých Moraviec, odporúčame preto vyčleniť si na výlet dva dni. To je zároveň čas, ktorý potrebujete aby ste si tu mohli prehliadnuť rôzne pamiatky.  V prípade dobrého počasia sa Vám ponúka možnosť prechádzok v rozľahlom parku, ktorého dominantou je zámok. Atmosféru dotvára aj Lovecký zámoček a jazierko. Ďalej sa môžete vybrať do jedinečnej zubrej zvernice alebo ísť bicyklami k zrúcanine Hrušovského hradu.

V prípade zlého počasia neváhajte, pozrite si interiér zámku a navštívte hippologické múzeum. V centre Topoľčianok sa nachádza aj Národný žrebčín. Všetko je tak blízko seba, že vám presuny zaberú 5 až 10 minút peši (aj s deťmi!).

Zámok

Tel: 037 777 75 55, E-mail: zamok@zamoktopolcianky.sk

Monumentálny klasický kaštieľ má za sebou viacero prestavieb aj rekonštrukcií. Po 1. svetovej vojne sa stal štátnym majetkom. V rokoch 1923 až 1951 slúžil ako letné sídlo prezidentov republiky. Najviac ho preslávil milovník koní, prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý tu trávil letá. Súčasťou zámku je aj baroková kaplnka a rozsiahly knižný fond.

Informácie o zámku hľadajte na: www.zamok-topolcianky.sk

Národný žrebčín

Kontakt: Parková 13, 951 93

Tel: 037 6301 613-5, E-mail:objednavky@nztopolcianky.sk

Tu šľachtia a chovajú vzácne kone. Žrebčín je poverený vedením plemennej knihy lipicana, plemien Hucul a Arab a tiež tu vedú centrálnu evidenciu koní na Slovensku. Meno tohto žrebčína má vo svete "cveng". Aj preto práve koníka z tohto chovu dostala do daru anglická kráľovná Alžbeta II.
Žrebčín ponúka prehliadku jazdiarne, ukážky, prehliadku chovateľských objektov, jazdu kočom, jazdu na koni a pod.

Otváracie hodiny, program podujatí, cenníky k rôznym typom prehliadok nájdete rozpísané na stránke: www.sk.nztopolcianky.sk.

O sláve a úspechoch tohto žrebčína a jeho zamestnancov sa veľa dozviete aj v miestnom Hippologickom múzeu.

Hipologické múzeum (múzeum koní)

Kontakt: Hlavná 68, 951 93
Tel: 037 630 16 13-15,  E-mail: marketing@nztopolcianky.sk

Otváracie hodiny: pondelok - piatok 8.00 - 16.00 hod.

Expozície sú rozdelené do 4 pavilónov na pavilóny: konských postrojov, kočov, dielní (kováčska, sedlárska, kolárska a príbytku chovateľa koní), športovej histórie.

Informácie nájdete tu.

Zubria zvernica

Hosťovce (z centra Topoľčianok Vás navedie informačná tabuľa)

Kontakt: Tel: 0915 899 911, E-mail: topolcianky@lesy.sk

Založil ju posledný majiteľ zámku J. A. Habsburg. Tento domov zubra európskeho v Tribečských lesoch je svojou rozlohou najväčší na Slovensku. Má 140 hektárov.
Zubor sa podobá na bizóna, známeho z indiánok a je najväčším európskym cicavcom. Keďže jedinec je dlhý takmer 3 metre a vysoký skoro dva metre, zubre sa tu pohybujú za ohradou. Zaujímavosťou je, že všetky zubry narodené u nás majú podľa dohody meno začínajúce sa slabikou "Si", ako napríklad Sigmund. Tu sa ale dozviete oveľa viac.

Otváracie hodiny: pondelok - nedeľa 9.00 - 17.00 hod.

Kŕmenie zubrov: 9.00 a 14.00 hod.

Cenník: Dospelí od 2€,  Zľavnené vstupné: od 1€

Ďalšie informácie nájdete tu: www.lesy.sk

Tip na výlet bicyklom

Ak s deťmi jazdíte na bicykloch, vyberte sa smerom na Hrušovský hrad. Cestou, asi po troch kilometroch, uvidíte majestátne stádo lipicanov, ktoré je známe po celom svete. Cesta sem je rovinatá a asfaltová, zvládnete to aj s malými deťmi. Asfaltka pokračuje aj ďalej asi 5 kilometrov, potom prejdete na štrk a hlinu. Posledný kilometer k hradu je teda menej upravený a počítajte s 11-percentným stúpaním.

Hrušovský hrad

(kataster obce Hostie)

Je to síce skôr zrúcanina, ale pekná. "Hrušov" ako ho nazývajú miestni tu stojí od 13. storočia. Vraj bol postavený po odchode Tatárov.

Ihrisko

V Topoľčiankach je aj detské ihrisko takže komu sa máli, môže sa ešte zahrať tam.

Relax

Po náročnom dni si môžete dopriať oddych v zámockom wellness centre priamo pod klenbami s jedinečnou atmosférou. Saunu Vám vyhrejú tak aby sa v nej dobre cítili aj deti a dokonca tu ponúkajú aj detské a baby masáže.

Ochotne Vám odpovedia na otázky na čísle: 0905 533 787

Hradná stráž

Odporúčame Vám navštíviť reštauráciu Hradná stráž priamo pri zámku. Ľahko tam zaparkujete a výborne si pochutíte. V prípade záujmu sa tam môžete aj ubytovať a ísť na wellness. Priestor je bezbariérový, no chýbal nám prebalovací kútik.
www.hradnastraz.sk

Gazdovský dvor

Odskúšaný máme aj Gazdovský hostinec na námestí, kde sa dá tiež ubytovať aj dobre najesť. Vstup ale nie je bezbariérový, v priestore sa ťažšie pohybuje s kočíkom a chýba prebalovací kútik, takže je to skôr pre rodiny s väčšími deťmi.
www.gazdovskyhostinec.sk