vyhliadka
iné miesto
Turistika v Smolenickom krase
Smolenice, Smolenice

Dĺžka náučného chodníka otvoreného v roku 2013 je 4,5 km, s prevýšením približne 100 m.

Ak cestujete autom, zaparkujte na parkovisku v Jahodníku, ktoré slúži pre návštevníkov jaskyne Driny. Po žltej značke sa vydajte k jaskyni Driny, tam na križovatke jaskyne, pokračujte po náučnom chodníku odznačenom zelenou farbou. 

Po ňom pokračujeme až tesne pod posledný úsek schodov vedúcich ku vstupu do jaskyne Driny. Tu sa náučný chodník stáča vľavo a lesom viac či menej kopíruje žlto značený chodník. Krátke a mierne stúpanie striedajú rovnaké klesania a v pohode prichádzame na turistickú križovatku Vlčiareň, kde žltú značku križuje modro značený chodník.

Z tohoto miesta sa dá pokračovať viacerými smermi, napríklad i na najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby, po žltej značke na Smolenický zámok. Modrá značka vedie do Hlbočskej doliny – úzkeho kaňonu krasového charakteru. Ide o typickú povrchovú formu Smolenického krasu a až 100 metrov hlbokú dolinu, ktorá vznikla mechanickou a chemickou činnosťou vody. Dolinou pretekali v minulosti viaceré pramene, dnes sú zachytávané na lúke Vlčiareň.

V závere doliny - na jej hornom konci je ešte jeden zaujímavý úkaz a to Hlbočský vodopád, vysoký 9 metrov. Vodopád je občasný, vzniká pri výdatných dažďoch či pri topení snehu. Ide však o jediný vodopád Malých Karpát. Voda sa po niekoľkých desiatkach metrov stráca v ponoroch a vychádza na povrch asi 100 metrov pod smolenickým kameňolomom (aj v prípade, keď v doline voda na povrchu nevystupuje. V stenách po ľavej strane doliny boli kedysi viditeľné otvory nazvané Mníchové diery: Sú to bývalé ponory potoka, ktorý vyerodoval dolinu Hlboče). 

Z doliny zosúpte do Smoleníc. 

Užitočné informácie:
Čas: 2,5–3 hodiny
Prevýšenie: cca 395 m
Vzdialenosť: 8 km
Náročnosť: nenáročná túra s miernym prevýšením
Alternatívy:
I. trasu možno absolvovať i v opačnom smere
II. z križovatky turistických chodníkov Vlčiareň možno pokračovať smerom na Smolenický zámok po žltej značke

Tento článok sme uverejnili v spolupráci s www.trekker.sk , web združujúci záujemcov o outdoorové činnosti a zároveň ľudí, čo majú radi prírodu.
Originál vznikol 11.12.2007

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu