výlet
Nedeľná vychádzka na Kuklu

Pokojný víkend bez cestovania, ideálny na nedeľu, nenáročná turistika v blízkom okolí Bratislavy – v Malých Karpatoch.

Cieľom je vrchol Kukla, na ktorom sa nachádzať rozhľadňa. Vyraziť treba z Bratislavy smerom na Pezinok a Modru. Za Modrou odbočte na Harmóniu a auto nechajte nad Hotelom pod Lipou pri autobusovej zastávke.

Cesta vedie najskôr okolo domov a penziónov, Harmóniu opustíte po poľnej ceste, ktorá sa čoskoro ponára do lesa. V miernom stúpaní postupujete ku sedlu Tri kopce, kde sa križujú hneď tri turistické značky – zelená, modrá – ktorou budete pokračovať na Kuklu a žltá na Fúgelku resp. Komárku.

Po modrej značke postupujete ďalej na Kuklu a terén sa mení. Po vašej ľavej strane sa objavujú prvé skalky a najzaujímavejšou je skalka Čertove zuby, na ktorej sa nachádzajú cvičné lezecké cesty rôznej obtiažnosti (koho lezenie zaujíma nájde info na adrese jamesak.sk).

Za Čertovými zubmi sa dostávate na hrebeň Kukly a po chvíli sa pred vami otvára vrcholová rovinka s rozhľadňou. Tá je síce skromnejšia, no v každom prípade poskytuje výborný výhľad do širokého okolia – napr. na neďaleký hrad Červený Kameň či na Veľkú Homoľu.

Z Kukly klesáte dolu po modrej značke a terén je podstatne strmší. Nad križovatkou so žltou značkou sa vám otvára otvorený pohľad na hrad Červený Kameň. Keď prichádzate na žltú značku, pokračujeme po nej ďalej smerom na Fúgelku. Kráčame po širokej lesnej ceste, ktorá nás vedie na Fúgelku. Na tomto mieste vás ako prvá víta trochu zanedbaná usadlosť a postupne prichádzate i okolo viac či menej rozpadnutých rekreačných objektov.

Chata Kukla je zatvorená a pokračujete ďalej do sedla Tri Kopce. Zo sedla sa opäť púšťate po modrej značke, tentokrát smerom na Medvediu skalu. V prvých metroch stúpate do mierneho kopčeka a potom už len klesáte okolo niekoľkých malých skalných útvarov, roztrúsených v lese.

Prichádzame však ku jednému väčšiemu – je to horná Medvedia skala, na ktorej si môžete všimnúť horné istenia ďalších lezeckých ciest, pretože turistický chodník vedie priamo nad jej vrcholom. Ešte o kúsok nižšie sa nachádza dolná Medvedia skala – je to v tesnej blízkosti cesty na Zochovu chatu. Výhľad na ňu z chodník zakrývajú stromy, ak si ju chcet pozrieť zblízka, samozrejme sa to dá.

Za dolnou Medveďou skalou križujete cestu z Harmónie na Zochovu chatu a napájate sa na červenú značku, ktorá vás lesom privádza do vášho východiskového bodu v Modre – Harmónií.

Užitočné informácie:
Štart a cieľ: Modra – Harmónia
Doprava: auto
Trasa: Modra – Harmónia (270 mnm) – Tri Kopce (430 mnm) – Kukla (564 mnm) – Pred vrchmi (390 mnm) – Fúgelka (350 mnm) – Tri Kopce (430 mnm) – Medvedia skala (350 mnm) – Modra – Harmónia (270 mnm)
Čas a vzdialenosť: 3–4 hod/11 km
Prevýšenie: 374 m výstup a zostup
Dôležité body GPS: 48,38386° SZŠ 17,31743° VZD
Voda: vlastné zásoby
Občerstvenie: chata Kukla
Náročnosť: nenáročná túra s miernym prevýšením
Mapy: turistický atlas Schocart, list 296 Bližšie info o lezeckých terénoch v okolí Modry: www.jamesak.sk

Tento článok sme uverejnili v spolupráci s www.trekker.sk , web združujúci záujemcov o outdoorové činnosti a zároveň ľudí, čo majú radi prírodu.
Originál vznikol 28.10.2007

Odporúčame

Laboratórium farieb

25.1.2024 - 8.9.2024 / Bibiana dom umenia pre deti

Festival zabudnutých remesiel 2024

24.8.2024 - 25.8.2024 / Hrad Červený Kameň

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu