výstava
Laboratórium farieb

Interaktívna výstava je venovaná fenoménu farieb. Jednotlivé miestnosti Bibiany zmenili základné farby – žltá, červená, modrá. Nadchnú aj poučia zároveň. Priblížia symboliku, delenie farieb, pravidlá, hry kontrastov, fyzikálne zákony, objavy.

25.01.2024, Št - 08.09.2024, Ne

Žltá ako farba slnka a šťastia nám dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň, modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru.

„Na výstave možno kráčať z čiernobieleho sveta, cez optické ilúzie, hru kontrastov a tmu až k farbám,“ približuje výstavu Zuzana Liptáková, riaditeľka Bibiany. „Otvára sa Laboratórium farieb so svojou rozmanitosťou, symbolmi, pestrosťou aj fyzikálnymi zákonitosťami, objavmi.“

Scenáristkou výstavy je Katarína Kosánová a autorom výtvarno-priestorového riešenia Laboratória farieb scénický a kostýmový výtvarník Tomáš Ciller. Hovorí, že výstava nemá ambíciu obsiahnuť celý fenomén farby. „Vnímanie farby je komplikovaný proces za účasti svetla, oka a nášho vnímania. Príbeh farby odhaľuje, že biele svetlo je tvorené zo svetiel tvoriacich dúhu a že miešaním primárnych farieb vznikajú odtiene so svojimi fyzikálnymi ,symbolickými a duchovnými vlastnosťami.“

„Svet bez farieb by bol fádny. Farby sú však na svete odjakživa, majú svoje magické vlastnosti a pozývajú nás všímať si svet, premýšľať, tešiť a kochať sa. Sprevádzajú nás od narodenia,“ vraví scenáristka Katarína Kosánová. „Najprv sa ich učíme rozoznávať, neskôr si vyberáme tie, ktoré sa nám najviac páčia. A celý život nás obklopuje nespočetné množstvo ich odtieňov. V laboratóriu farieb ich objavovanie nekončí. Práve naopak, s novými dojmami a poznatkami z výstavy vykročme do nášho reálneho sveta farieb!“

K výstave Laboratórium farieb pripravil medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA aj sprievodné programy s lektorom a workshopy pre verejnosť, školy a organizované skupiny.

 

Návštevníci sa môžu tešiť na tvorivé workshopy Čiernobiely svet, Čiernobiely svet – kresba naslepo, Mimikry, Alchýmia farieb, Svet farebných fólií, workshop tieňového divadla Farebná krajina alebo špeciálne workshopy ako Kryštálikový polarizačný kaleidoskop.

Pre najmenších je určený program Ako vonia a chutí dúha alebo pravidelný cyklus v knižnici s novými knihami, vo februári na motívy knihy Petra Horáčka a Hervé Tullet.

Všetky workshopy pre školy a organizované skupiny je nutné rezervovať mailom na realizacia@bibiana.sk alebo telefonicky počas pracovných dní v čase od 9:00 do 14:00 na číslo 02/20 467 223.

Autori výstavy:
scenár: Katarína Kosánová
výtvarno-priestorové riešenie: Tomáš Ciller
dramaturgia: Martin Dubravay
odborná spolupráca: Martina Pavlikánová 
grafika plagátu: Jakub Hauskrecht
realizácia: Destin

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu