detské centrum
Detské mesto povolaní - Bory Mall
Lamač 6780, Bratislava

Koncept mesta, kde sa deti hrajú na dospelých.

V tomto "mestečku" nakuknú detičky na chvíľku do sveta dospelých. Môžu si tu hravou formou vyskúšať rôzne povolania. Expozíia je vystavaná do niekoľkých samostatných domčekov, kde deti vykonávajú povolania. Na chvíľku teda môže byť z vašej dcéry predavačka v drogérií, alebo lekárnička a zo syna sa stane automechanik. Alebo aj naopak. Starším deťom by mohla táto hra pomôcť pri výbere strednej školy. Expozícia je určená pre deti od 5 do 15 rokov.

V drevených domčekoch si deti môžu vyskúšať tieto povolania: zdravotná sestra, lekár, elektroenergetik, poštový doručovateľ, priehradkový pracovník, murár, maliar, tesár, pokrývač, parketár, stavebný pracovník, telekomunikačný pracovník, bankový poradca, pokladník, automechanik, lakýrnik, mechatronik, moderátor, maskér.

Ako domčeky vyzerajú:

  1. Ambulancia polikliniky Pro Care: tu sa deti zahrajú napríklad na zdravotnú sestru či lekára. Deti si tu môžu zmerať hmotnosť, odmerať výšku, dozvedia sa aj čosi o fungovaní ľudského tela. Nachádza sa tu nemocničné vybavenie takže "hra" sa odohráva v reálnom prostredí.

  2. V ďalšom domčeku Západoslovenskej energetiky deti ľahšie pochopia ako sa vyrába elektrická energia. Na tomto mieste si môžu vyskúšať, koľko musia šliapať do pedálov bicykla aby rozsvietili žiarovku. Vďaka zobrazeniu výroby elektrickej energie a rozvodných systémov až do bytov ľudí ľahšie chápu vznik a prepravu energie.

  3. Predavač, pokladník a skladník - to sú povolania, ktoré si deti môžu odskúšať v domčeku pod hlavičkou drogérie DM. Spravený je ako reálny obchod, takže deti si tu vyskúšajú napríklad prácu s pokladnicou alebo s tovarom: jeho ukladanie a značenie, marketingové aktivity, výmenu plagátov a podobne.

  4. Poštový doručovateľ alebo priehradkový pracovník Slovenskej pošty - takéto povolania si deti odskúšajú postupne na šiestich stanovištiach. Deti pochopia ako funguje systém na pošte, naučia sa správne vypísať adresu alebo poskladať balík, zoznámia sa s povinnosťami v back office, alebo s prácou kuriéra v tradičnom žltom aute.

  5. Ako vyzerá práca na stavbe odkryje domček, kde sa deti priučia remeslám ako: murár, maliar, tesár, pokrývač a parketár. Deti s rôznym náradím stavajú dom, jeho základy, tie musia odebniť, potom postavajú strechu a podobne.

  6. Telekomunikačný pracovník Telecomu - deti sa tu naučia, že mobily sa tu nevyrábajú ale, že telekomuikačný pracovníci robia vo firme, ktorá zabezpečuje telekomunikačné služby. Tu sa deti dozvedia prečo niekde je a inde nie je signál alebo aj na čo si treba dať pozor pri používaní internetu.

  7. A čo tak byť bankárom? Túto profesiu lepšie spoznajú v domčeku Raiffeisen banky. Deti uvidia zákulisie bankovej pobočky a prácu bankového poradcu. V tzv. money - boxe si nazbierajú peniaze, potom si založia bankový účet, získajú platobnú kartu. Na stanovišti pokladníka deti rozpoznávajú pod UV lampou pravé bankovky a falzifikáty. Počítačka peňazí, akú poznáte z televízie je tiež súčasťou domčeka. Keď si peniaze deti spočítajú, uložia ich do trezora, potom sa im automaticky priíšu na účet. Vďaka tomu sa všetko ďalej odohrá ako v skutočnosti: v obchode deti zaplatia kartou, z bankomatu si môžu vybrať hotovosť a podobne.

  8. Moderovať televízne noviny je snom mnohých. Vyskúšať si to deti môžu v domčeku pod značkou TV JOJ. Pred tým ako ale "pôjdete" deti na obraz, zavítajte do maskérne. Pre najmenšie deti je pripravený detský kútik.

  9. Keďže Slovensko je krajina, kde sa vo veľkom montujú autá, ďalšou neodmysliteľnou súčasťou je automobilový závod. Pod značkou Volkswagen uvidíte ako sa auto rodí lebo vyrobiť taký komplikovaný stroj si vyžaduje aj veľa zručnosti. Na výrobe auta musia spolupracovať ľudia zameraní na rôzne oblasti - napríklad je potrebný mechanik či lakýrnik.

 

 

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu