vyhliadka
Výlet: Z Bratislavy do Košíc
, Košice

Košice sú ako stvorené na výlet. Kultúra, pamiatky, park s preliezkami, kaviareň pre malých aj veľkých, ZOO a všeličo iné. 

Doprava a detské kupé: Cestovať môžete autom, autobusom aj vlakom, voľba je len na Vás, všetko má svoje plusy i mínusy.   

Kam ísť 

Ak hľadáte preliezky a chcete ostať na čerstvom vzduchu, odporúčame centrálny - mestský park. Nájdete tu všeličo: preliezky, šmykľavku, hojdačky, trampolínu, lanovú dráhu, vlek, ale aj veľa posilňovacích strojov pre veľkých. Všetko je nové a bezpečné. Chodníky sú spravené tak, že sa na nich výborne kolobežkuje, či jazdí na odrážadlách. V parku sa počas prechádzky zastavte aj pri jazierku s kačkami a leknami. Deťom sa to vždy ráta.  

ObrázokObrázokObrázok

Reštaurácia

Najesť sa s dieťaťom, ktoré nemá žiadne dietetické obmedzenia je pomerne jednoduché. V centre Košíc ale nájdete aj reštauráciu, ktorá je vhodná pre deti napr. s celiakiou, intolerantné na laktózu, alebo alergické na rôzne potraviny. Volá sa Ajvega a nájdete ju na Orlej ulici číslo 10.

Kultúra

Kultúru v Košiciach nájdete v Kulturparku, teda v bývalých kasárňach. O tom, čo zažijete na tomto krásnom mieste, nájdete viac informácií TU

ObrázokObrázokObrázok

Veda

Kto rád poznáva a učí sa nové veci, nesmie obísť SteelPark. Teda, je určený hlavne pre staršie deti. Že ste o ňom nepočuli? Tak si skúste predstaviť vedeckú hračku na ploche 800 metrov štvorcových.

Je to kreatívna fabrika, kde si deti môžu všeličo vyskúšať a pochopiť tak zákony fyziky v praxi. Programy sa rôznia, ale na stálej výstave uvidíte a otestujete 50 interaktívnych exponátov. Tie vám odhalia "príbeh ocele".

Program aj potrebné informácie nájdete TU. Kulturpark aj so SteelParkom sa nachádzajú 5 minút chôdzou z mestského parku.

Detský kútik

Ak by ste mali chuť na dobrú kávu, koláč a trochu kreatívnej zábavy, zájdite do Happy Baby Café, priamo v srdci mesta, kúsok od Dómu sv. Alžbety.

Pre deti sú tu klasické guličky, šmykľavka a tak ale hlavne hračky z dreva od výmyslu sveta. Vstupné do kútika za 1 dieťa je 1,50 €, za 2 a viac detí 2,50 €. Majú tu všelijaké (aj bezlepkové) sladkosti, špaldové sušienky, detké výživy, horúce kakao, hroznový mušt, detský punč a všelijaké dobré koláčiky a kávoviny.

Nechýba prebaľovací pult a redukia na WC, samozrejme. 

ObrázokObrázokObrázok

Botanická záhrada

Zaparkujete rovno pred Botanickou záhradou, miest na parkovanie je len pár, ale sú bezplatné. 

V čase keď sme ju navštívili sa tu konala výstava živých motýľov. S deťmi sme v sklenníku obdivovali poletujúce tvory so silnými no krehkými krídľami, veľké aj menšie, rôznofarebné. Hľadali sme ich medzi stromami a podchvíľou nás nejaký dobre zamaskovaný prekvapil.

Ak by ste sa sem vybrali a táto výstava tu už nebude, uvidíte veľa pekný stromov, kríkov, kvetov, bylinkovú záhradu, nádhernú vysokú magnóliu veľkokvetú, jazierko s koi kaprami a množstvom farebných lekien, mohutné kaktusy, levanduľové záhony a všeličo iné.

Prechádzka botanickou záhradou je možná aj s kočíkom, nájdete tu aj tieň a lavičky na sedenie a oddych. Len pár krokov vyššie začína chodník, ktorý vás navedie na cestu k včelínom a drobným zvieratkám. Deti tu uvidia napr. sliepky, zajacov a podobne.

Nachádza sa tu aj drevená preliezka a veľká lúka ideálna na naháňačku.    

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Zoologická záhrada (Foto ZOO Košice)

V Košiciach majú ZOO od roku1979. Zvieratá, ktoré tu žijú sú pôvodom najmä euroázijského pôvodu. Táto ZOO je sympatická tým, že podmienky v nej sú skutočne prírodné.

Terárium, akvárium, exotárium tu môžete s ich obyvateľmi vidieť tiež. Žijú tu levy, tulene aj opice. 

Informácie o otváracíich hodinách a cenách nájdete TU. Ak máte pred návštevou záujem o virtuálnu prehliadku kliknite SEM.  

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokGejzír v Herľanoch 

Herľany sa nachádzajú od Košíc asi pol hodinu. Gejzír je sprístupnení verejnosti bezplatne, pri areáli zaparkujete, z parkoviska je to kúsok - max. 3 minúty aj s kočíkom.

Dôležité je aby ste prišli v čase, kedy gejzír chrlí. Odsledovať sa to dá TU. Tento prírodný úkaz sa totiž objavuje v intervale 34 - 36  hodín.

Erupciu ovplyvňuje príroda, nie človek. Keďže čas erupcie je len orientačný, vyzbrojte sa trochu trpezlivosťou. Deťom radšej zoberte maškrty, hračku, bublifuk, alebo napr. kriedy, ktorými si môžu maľovať v parku na chodník. Zahrať sa môžu aj na miestnom ihrisku. 

Dĺžka erupcie je asi 25 minút. Keď sem prídete, uvidíte, že miesto, z ktorého vyviera gejzír už nahlodal zub času. Postavili ho v roku 1981 a pýtalo by si investíciu.

Keďže gejzír sa zmenšuje a preto bohvie aký osud čaká toto miesto, treba ho vidieť kým definitívne zanikne. 

Veľkým bonusom ale je okolitý park aj s expozíciou drevených sôch. V prípade zlého počasia sa môžete skryť do altánku odkiaľ gejzír uvidíte tiež. Sladkosť, vodu alebo nanuk si kúpite v malom budete s názvom Erupcia.   

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok    

Prechádzka mestom alebo krátka zastávka v Dóme sv. Alžbety potešia najmä dospelých, ale deťom tiež neuškodia. Ak máte málo času, ale chcete ešte niečo vidieť a spoznať, prevezte sa po meste vláčikom. V Košiciach toho isto nájdete ďaleko viac, no sú miesta, ktoré sú výnimočné a to sú tieto. 

ObrázokObrázokObrázok

Prajeme vám pekné zážitky v Košiciach. 

Novinky Kam s deťmi v Bratislave

Prihlásenie k odberu