20 originálnych farebných litografií Antoina de Saint-Exupéryho, ktoré Galéria mesta Bratislavy predstavuje verejnosti, pochádza z majetku nemeckého zberateľa Michaela Andreasa Wahleho.
Malý princ (po francúzsky Le Petit Prince) vyšiel po prvý raz 6. apríla 1943 v New Yorku a krátko na to aj vo francúzskom vydaní s ilustráciami. Ide o najslávnejšie dielo spisovateľa, básnika a pilota (jedného z prvých) Antoina de Saint-Exupéryho (1900, Lyon – 1944, blízko Marseille). Autor mal vo svojom živote dve vášne: lietanie a písanie.
Malý princ je štvrtou najprekladanejšou knihou na svete – jestvuje vo viac ako 200 jazykoch a dialektoch, a bola vyhlasovaná za najlepšiu knihu 20. storočia vo Francúzsku. Filozofický príbeh bol adaptovaný do rôznych umeleckých foriem a médií: zvukové nahrávky, rozhlasové a divadelné hry, film. Je poetickou rozprávkou s ilustráciami autora, Antoina de Saint-Exupéryho. Knižku napísal počas druhej svetovej vojny, keď letel do Severnej Ameriky.
Krátky príbeh obsahuje autobiografické prvky: pilot zostal osem dní uviaznutý v púšti. Vtedy stretáva mladého princa, ktorý dopadol na Zem z malého asteroidu. Počas toho, ako sa pilot pokúša opraviť svoje lietadlo, malý zlatovlasý princ mu rozpráva príbeh o svojom živote a kladie mu otázky o existencii na Zemi.
Knižka je plná fantazijných, nereálnych prvkov. Fantázia má v Malom princovi fungujúce miesto, pretože skôr než na realizme dospelých je logika príbehu viac založená na detskej predstavivosti. Hoci je napohľad detskou knižkou, poskytuje všeobecné zamyslenia nad životom, ľudskými vzťahmi a vlastnosťami. Opisuje samotu, priateľstvo, lásku, stratu, zodpovednosť, a tiež podstatné otázky zo sveta dospelých.
"Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.” alebo “Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš.” – sú zjavne tými najznámejšími citátmi, pretože sa dotýkajú ľudského spájania. Týmto aj iným vetám v príbehu dala tvár múdrosť a životné skúsenosti.